ریل صنعتی

کاربردها و مزایای ریل صنعتی در صنایع مختلف

ریل صنعتی در شرکت ریل پارس صنعت

ریل صنعتی یکی از قطعات مکانیکی پرکاربرد در صنایع مختلف است. از این قطعه برای جابه‌جایی بارها و وسایل سنگین استفاده می‌شود.در این مبحث به بررسی کاربرد ریل صنعتی و مزایای آن می پردازیم.ریل‌های صنعتی با اینکه دارای ابعاد بسیار بزرگی نیستند، اما می‌توانند بارهای بسیار سنگین را بدون لقی و یا لیز خوردن و بادقت بسیار زیاد از جایی به ‌جای دیگر منتقل کنند.

ریل‌های صنعتی جابه‌جایی این بارها و وسایل را در مسیرهای خاصی مانند مسیر رفت‌وبرگشت به‌طور افقی و یا عمودی انجام می‌دهند. در ادامه با ما همراه شوید تا کاربردها و مزایای ریل‌های صنعتی را بررسی کنیم.

بیشتر بدانید : ریل قطاری

ریل صنعتی چیست؟

قبل از اینکه بخواهیم مزایای این قطعات مکانیکی پرکاربرد را بدانیم، باید اطلاعات کاملی از ریل‌های صنعتی و ویژگی‌ها و قابلیت‌های آن‌ها داشته باشیم.

ریل صنعتی قطعه‌ای صنعتی است که به‌منظور پشتیبانی جابه‌جایی و انتقال ‌بار مکانیکی در یک مسیر خطی رفت‌وبرگشت استفاده می‌شود. در واقع منظور از پشتیبانی شدن بار مکانیکی به‌وسیلهٔ ریل صنعتی این است که ریل و واگن باعث می‌شوند هنگام جابه‌جایی و حرکت، بارهای سنگین به چپ و راست منحرف نشوند.

در مواقعی که سرعت حرکت بار در طول مسیر یکسان نیست و یا بار در هنگام جابه‌جایی دارای کمی انحراف است، ممکن است خروجی دستگاه دارای کیفیت و شرایط مطلوب موردنظر نباشد. در این مواقع می‌توانیم از یک ریل صنعتی کمک بگیریم.

ریل‌های صنعتی باعث می‌شوند بارهایی حتی با وزن زیاد حرکت مستقیم و بدون لغزش به چپ و راست داشته باشند. نداشتن انحراف و لغزش در بسیاری از صنایع دارای اهمیت بسیار بالایی است. برای مثال در دستگاه‌های cnc وجود لغزش حتی با مقدار بسیار کم می‌تواند خروجی این دستگاه را دچار مشکل کند.

بیشتر بدانید : خرید ریل آهن

مزایای ریل صنعتی :

مزایای ریل صنعتی

با توجه ‌به شناختی که از ریل صنعتی و تأثیرات آن در بهبود عملکرد دستگاه‌های مختلف در صنایع پیدا کردیم، در ادامه به بررسی مزایای به‌کارگیری ریل‌های صنعتی می‌پردازیم.

• نصب آسان:

یکی از مهم‌ترین مزیت‌هایی که این قطعات مکانیکی دارند این است که نصب آن‌ها بسیار ساده است. البته با وجود سادگی باید فردی متخصص که مسلط به مراحل نصب و دستورالعمل‌های آن است کار نصب و راه‌اندازی ریل‌های صنعتی را انجام دهد.

• امکان حرکت سریع با نیروی کم:

در صورت استفاده از ریل‌های صنعتی، ضریب مقاومتی موجود در مسیر حرکت کاهش می‌یابد؛ بنابراین دیگر نیازی به نیروی زیاد برای حرکت نیست و نیرو در قسمت‌های حرکتی دستگاه حفظ می‌شود.

• دقت بالا:

زمانی که بار را به‌وسیله یک ریل صنعتی به‌صورت خطی رفت‌وبرگشت جابه‌جا می‌کنید، اصطکاک بین مسیر و بار به‌صورت غلتان است. به این صورت دیگر بار در مسیر حرکت دچار لغزش نخواهد شد.

• طول عمر زیاد:

برای عملکرد کاملاً درست ریل‌های صنعتی و همچنین افزایش طول عمر آن‌ها، باید به‌صورت منظم و بادقت روان‌کاری انجام شود. در غیر این صورت فرسایشی که بین سطوح ایجاد می‌شود، می‌تواند باعث لغزش‌های زیادی در مسیر حرکت بار شود. روانکاری منظم یکی از مهم‌ترین مراحل کار بهAP است.

بیشتر بدانید : قیمت ریل

• قابلیت تعویض:

برخلاف ریل‌های قدیمی، ریل‌هایی که در سال اخیر در صنایع مختلف مورداستفاده قرار می‌گیرند، دارای قابلیت تعویض هستند. عمل تعویض ریل صنعتی باید بادقت بسیار بالایی انجام شود.

• ظرفیت بار در همهٔ جهات:

ریل‌های صنعتی می‌توانند بارهای سنگین را با ظرفیت بار یکسان هم در جهت عمودی و هم در جهت افقی جابه‌جا کنند. این در حالی است که اسلایدهای خطی و سنتی تنها می‌توانند در جهت‌های موازی با سطح تماس، عمل برداشتن بارهای کوچک را انجام دهند.

• سرعت:

یکی از مزیت‌های ریل‌های صنعتی این است سرعت انجام‌ شدن عملیات انتقال و جابه‌جایی را سریع‌تر انجام می‌دهد. میزان سرعت در دستگاه‌هایی که از ریل‌های صنعتی استفاده می‌کنند، بسیار زیاد و تا حدود 500 کیلومتر در ساعت را دارد.

• کم‌صدا و بی آلایندگی:

یکی از مهم‌ترین مزایی که ریل صنعتی دارد و باعث محبوبیت آن در صنایع مختلف شده است، این است استفاده از آن‌ها موجب کاهش آلودگی هوا و حتی آلودگی صوتی می‌شود. علت این موضوع کاهش ‌یافتن لغزش‌ها است که باعث کاهش صدا می‌شود.

کاربرد ریل صنعتی :

کاربردهای ریل‌های صنعتی

با توجه‌ به مزایی که این قطعات مکانیکی در اختیار مصرف‌کنندگان قرار می‌دهند، از ریل‌های صنعتی در صنایع متنوعی استفاده می‌شود. علت استفاده زیاد و معروف بودن این ریل‌ها در صنایع است که در دستگاه‌های مختلف حرکت رفت‌وبرگشت وجود دارد و از اهمیت بالایی نیز برخوردار است.

بیشتر بدانید : ریل پهلوی

کاربرد ریل صنعتی در دستگاه CNC :

یکی از مهم‌ترین کاربردهای ریل صنعتی در صنعت برش و دستگاه‌های سی‌ان‌سی است. دستگاه CNC در صنعت برش مورداستفاده قرار می‌گیرد.

در واقع مقداردهی و طرح برش و سایر تنظیمات مربوط به آن از طریق رایانه مشخص می‌شود. به‌ این‌ ترتیب شما می‌توانید انواع برش‌ها را با هر طرح حکاکی روی سطوحی مانند چوب‌های مختلف ایجاد کنید.

کاربرد ریل صنعتی در بسته‌بندی محصولات :

یک مورد دیگر از صنایعی که در آن از ریل‌های صنعتی استفاده می‌شود، صنعت بسته‌بندی کالاها است. این دستگاه با توجه ‌به نوع محصولی که بسته‌بندی می‌کنند، دارای انواع مختلفی هستند.

نقطه اشتراک بین دستگاه‌های دسته‌بندی، حرکت خطی رفت‌وبرگشت آن‌ها است. با این وجود از ریل‌های صنعتی در بسته محصولات استفاده زیادی می‌شود. از دستگاه‌های بسته‌بندی موجود می‌توان به دستگاه پر کن، دستگاه تاریخ‌زن، دستگاه چسب زن کارتن و دستگاه دوخت نایلون اشاره کرد.

معایب ریل‌صنعتی :

معایب ریل‌های صنعتی

با وجود تمام مزیت‌هایی که از ریل‌های صنعتی بیان کردیم، این قطعات مکانیکی نیز دارای معایب هستند که باید قبل از استفاده از آن‌ها، از این معایب مطلع باشید.

• هزینه سرمایه‌گذاری:

استفاده از ریل‌های صنعتی در صنایع مختلف، نیاز به هزینه و سرمایه‌گذاری اولیه دارد.

• احتیاج به تعمیر و نگهداری:

سیستم‌هایی که از ریل‌های صنعتی استفاده می‌کنند، باید به‌صورت دوره‌ای و منظم بررسی شده و در صورت لزوم اقدامات مناسب جهت تعمیر و بازسازی آن‌ها انجام شود. این فرایند نیز هزینه بر و زمان‌بر خواهد بود.

• محدودیت در انعطاف‌پذیری:

یکی از معایبی که برای جابه‌جایی بار به‌وسیله ریل صنعتی وجود دارد این است که انتقال بارها نیاز به مسیرهای جدید دارد. ایجاد این مسیرهای جدید نیز راحت نیست و به زیرساخت و سرمایه اولیه نیاز دارد.

بیشتر بدانید : ریل ذوب آهن

سخن پایانی:

با توجه ‌به مزایا و امکانات بی‌نظیری که ریل‌های صنعتی در اختیار ما قرار می‌دهند، می‌توانیم برای حمل بارهای سنگین از این قطعات مکانیکی استفاده کنیم. به‌این‌ترتیب دیگر نگرانی برای انحراف و لغزش بار وجود نخواهد داشت.

درباره شرکت ریل پارس صنعت :

شرکت صنعتی ریل پارس صنعت به عنوان نخستین واردکننده ریل های جرثقیل سقفی(تیپA) در کشور و نخستین ارائه دهنده ریل های داخلی ذوب اهن به خارج از کشور است که فعالیت خود را از ۳۰ سال پیش آغاز کرد. این شرکت دارای بیش از چهار انبار فعال در استان تهران است و امکان ارسال بار به تمامی نقاط کشور را دارد.

ریل پارس صنعت توانسته است در طول این ۳۰سال سابقه به کلیه معادن کشور، شرکت های سنگبری کشور، شرکت های تولیدی بدون واسطه و با نازل ترین قیمت و بالاترین کیفیت خدمات ارائه نماید.

شرکت ریل پارس صنعت فعال در زمینه های؛ واردات تخصصی ریل های جرثقیلی، معدنی، سنگبری، سندان، تاورکرین، خشک کن به صورت نو و استوک می باشد. همچنین دارای مجوز فروش ریل های سبک و سنگین است.

با ما در تماس باشید:

۰۹۱۲۶۰۴۶۰۵۷ علیرضا عقلی

۰۹۱۲۲۱۸۹۸۸۲ علیرضا دشتبان

02144573867 دفتر شرکت

آدرس تهران رباط کریم شهرک صنعتی ده حسن

info@railpaars.com

4 فکر در مورد “ کاربردها و مزایای ریل صنعتی در صنایع مختلف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *