قیمت ریل, میلگرد آجدار

چسبندگی بی‌نظیر در بتن ، تنوع در گرید و کاربرد

میلگرد آجدار در شرکت ریل پارس صنعت

میلگرد یکی از محصولات اساسی صنعت ساختمانی است که به دو نوع آجدار و ساده تولید می‌شود و هر کدام از این نوع‌ها در شاخه‌ها و کلاف‌های مختلف به بازار عرضه می‌شوند. این محصولات برای تقویت بتن در مقابل نیروهای کششی استفاده می‌شوند، زیرا بتن توانایی کمی در تحمل نیروهای کششی دارد.

قیمت میلگرد آجدار نقش مهمی در هزینه‌های پروژه‌های ساختمانی دارد و همیشه مورد توجه سازندگان و پیمانکاران بوده است. میلگردها به چهار گروه A1 تا A4 تقسیم می‌شوند، که گروه A1 معمولاً میلگردهای ساده را شامل می‌شود که برای جوشکاری و خمکاری مناسب هستند.

این محصولات یکی از مهم‌ترین مواد ساختمانی محسوب می‌شوند و قیمت آن‌ها نقش مهمی در هزینه‌های پروژه‌های ساختمانی دارد. در مورد میلگرد آجدار، تفاوت‌های آن براساس تعداد و شکل آج‌ها است. این محصول به سه دسته مرکب، دوکی و یکنواخت تقسیم می‌شود.

ویژگی میلگرد آجدار

میلگردهای آجدار به سه گروه A2، A3 و A4 تقسیم می‌شوند، هرکدام با ویژگی‌ها و کاربردهای خاص خودشان. گروه A2 به عنوان میلگرد نیمه‌سخت شناخته می‌شود و در ساخت خاموت و کاربردهای دیگر مصرف می‌شود. این نوع میلگرد به دلیل کمبود کربن، خم‌پذیری بیشتری دارد. گروه A3 نیز جزء میلگردهای نیمه سخت است، اما از A2 مقاومت بیشتری دارد.

این نوع میلگرد بیشتر برای استفاده به عنوان میلگرد طولی معروف است. در مقابل، میلگرد A4 به عنوان گروهی سخت‌تر شناخته می‌شود و با شکل آج‌های مرکب و استحکام بالا، برای سازه‌هایی که نیاز به مقاومت زیادی دارند، مناسب است. به دلیل قدرت بالای آن، قیمت میلگرد A4 نسبت به دیگر گروه‌ها بیشتر است.

 نحوه ساخت میلگرد آجدار

 نحوه ساخت میلگرد آجدار

میلگردها برای تولید اغلب از فرایند نورد گرم استفاده می‌شود. در این فرآیند، شمش‌های فولادی در کوره‌ها به دمای بسیار بالا، حدود 1100 درجه سانتی‌گراد، می‌رسند و به حالت مذاب در آمده و آماده برای فرآیند نورد می‌شوند. سپس با استفاده از یک جک هیدرولیکی، شمش‌ها به ترتیب در ردیف‌های مشخص به داخل کوره هدایت می‌شوند و به شکل بیلت یا بلوم آماده می‌شوند.

سپس، در دستگاه نورد، بلوم یا بیلت‌ها با استفاده از غلتک‌ها به ترتیب در سه مرحله، فشار و کشش داده می‌شوند تا به قطر استاندارد میلگرد برسند.

پس از اتمام نورد، میلگردها به قفسه‌های نورد منتقل و سپس به استندهای آج‌زنی فرستاده می‌شوند. در آج‌زنی، فولادهای A2 معمولاً در همان مرحله نورد انجام می‌شود، اما برای فولادهای دیگر، آج‌زنی بعد از خنک شدن و در دمای معمولی صورت می‌گیرد. در نهایت، میلگردها با طول استاندارد 12 متر برش داده شده و پس از بسته‌بندی به بازار عرضه می‌شوند.

بیشتر بدانید : خرید ریل آهن

نوع و سایز میلگرد آجدار

نوع و سایز میلگرد آجدار

شاخه:

میلگردهای آجدار با شاخه برای استفاده در صنایع مختلف از جمله ساختمانی، خودروسازی، و صنایع فلزی تولید می‌شوند.

کلاف:

میلگردهای آجدار با کلاف نیز برای استفاده در صنایع متنوعی مانند ساختمانی، اتومبیل‌سازی و مصارف دیگر تولید می‌شوند.

سایزهای متداول میلگرد آجدار

میلگرد ۸:

برای استفاده در مصارفی مانند خاموت و فونداسیون استفاده می‌شود.

میلگرد ۱۰:

برای ساخت تیرچه بلوک و سقف تیرچه کرومیت مناسب است.

میلگرد ۱۲:

برای استفاده در ستون‌ها، تیرها و سقف‌های بتنی مناسب است.

میلگرد ۱۴:

یکی از پرکاربردترین اندازه‌هاست که در ستون‌ها، تیرها و سقف‌های بتنی استفاده می‌شود.

میلگرد ۱۶:

برای ستون‌ها و تیرهای با بار زیاد و همچنین سقف‌های بتنی مناسب است.

میلگرد ۱۸:

برای سازه‌هایی با بار خیلی زیاد مانند پل‌ها و اسکله‌ها استفاده می‌شود.

میلگرد ۲۰:

ستون‌ها و تیرهای با بار بسیار زیاد و سازه‌های خاص مانند برج‌ها و سدها مناسب است.

علاوه بر سایزهای گفته شده، سایزهای دیگری نیز وجود دارند که برای کاربردهای خاص استفاده می‌شوند.

بیشتر بدانید : ریل صنعتی

نکات مهم درباره انتخاب سایز میلگرد آجدار

میلگرد آجدار

قطر اسمی میلگرد، قطر بدون در نظر گرفتن آج‌ها است.

این میلگردها با آج‌های مختلف مانند جناغی، مارپیچ و مرکب تولید می‌شوند.

میلگردهای آجدار در گریدهای مختلفی تولید می‌شوند که هرکدام خواص مکانیکی و کاربردهای خاصی دارند.

انتخاب سایز مناسب میلگرد آجدار بستگی به نوع سازه، بار وارده و شرایط محیطی دارد.

انواع میلگرد آجدار

تنوع میلگردهای آجدار بر اساس قطرهای مختلفی که دارند، متفاوت است. در بازار ایران، معمولاً از سه نوع میلگرد با گریدهای A2، A3 و A4 استفاده می‌شود. علاوه بر تفاوت در آج، این میلگردها بر اساس نوع کاربرد و روش تولید نیز دسته‌بندی می‌شوند.

میلگردهای ترمکس یا TMT از طریق فرآیند ترمومکانیکی تولید می‌شوند که باعث بهبود ویژگی‌های آنها از جمله مقاومت بیشتر و انعطاف‌پذیری بهتر می‌شود. استفاده از این نوع میلگرد در سازه‌های بتنی، به ویژه در کنار سیمان (RCC)، مقاومت بالایی را فراهم می‌کند.

ویژگی‌های میلگردهای TMT شامل انعطاف‌پذیری بیشتر، استحکام خمشی بالاتر، مقاومت بیشتر در برابر زلزله، مقاومت در برابر خوردگی، مقاومت حرارتی بالا، اقتصادی و قابل جوشکاری با الکترودهای معمولی است.

میلگردهای آجدار مقاومت بالا یا HSD، به دلیل سطح برآمده و پیچ‌خورده‌ای که دارند، برای تقویت و سازه‌های بتنی بسیار کاربرد دارند. این نوع میلگردها در اندازه‌ها و اندازه‌های مختلفی، از 4 میلی‌متر تا 50 میلی‌متر، تولید می‌شوند.

وجود دنده و برآمدگی روی سطح این نوع میلگردها باعث کاهش لغزش در بتن و افزایش اتصال بین بتن و میلگرد می‌شود. میلگردهای HSD دارای کربن کمتری هستند که باعث بهبود قابلیت شکل‌پذیری، استحکام و توانایی جوشکاری آنها می‌شود.

میلگردهای HSD دارای مقاومت کششی بسیار بالا هستند که در مواردی که نیاز به خمیدگی زیادی دارند، بسیار مفید هستند.

بیشتر بدانید : ریل ذوب آهن

میلگرد آجدار سردار کلاه‌دار

میلگرد آجدار سردار یک نوع میلگرد است که به صورت کلاه‌دار یا با سطح برآمده استفاده می‌شود، به‌طور خاص در فونداسیون ساختمان. این نوع میلگرد، امکان استفاده از میلگردهای بیشتر در پی‌ریزی و فونداسیون را فراهم می‌کند.

میلگردهای آجدار سردار در سه شکل اصلی بیضی، مربعی و مستطیل تولید می‌شوند. استفاده از میلگرد بیضی منجر به افزایش فاصله بین میلگردها می‌شود، در حالی که میلگردهای با شکل مربع یا مستطیلی ممکن است در جایگاه‌های بالاتری مشکل ایجاد کنند. این میلگردها به سه روش اصطکاکی، جوشی یا رزوه‌ای تولید می‌شوند و سپس وارد بازار فولاد می‌شوند.

کاربردهای میلگرد آجدار

 میلگرد آجدار

میلگرد آجدار، کاربردهای اصلی و گسترده‌ای در صنعت ساختمان‌سازی دارند. این کاربردها عبارتند از:

افزایش نیروی برشی:

میلگرد آجدار به دلیل ساختار برآمده و پیچ‌خورده‌ای که دارد، برای افزایش نیروی برشی در ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این خاصیت باعث می‌شود سازه‌ها در برابر نیروهای خمشی و برشی بیشتری مقاومت نمایند.

استفاده در بتن‌ریزی کف سازه‌ها:

میلگرد آجدار به عنوان تقویت‌کننده در بتن‌ریزی کف سازه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این کاربرد باعث افزایش مقاومت و پایداری کف سازه‌ها می‌شود.

استفاده در بتن‌ریزی دیوارها:

در بتن‌ریزی دیوارها نیز از میلگرد آجدار استفاده می‌شود تا مقاومت و استحکام بتن افزایش یابد و دیوارها به بهترین شکل ممکن تقویت شوند

تقویت فونداسیون و افزایش مقاومت بتن:

میلگرد آجدار در فونداسیون‌ها برای تقویت و افزایش مقاومت بتن به کار می‌رود. این کاربرد باعث می‌شود فونداسیون‌ها بهترین عملکرد را ارائه دهند و برابر با نیازهای ساختمانی باشند.

بیشتر بدانید : ریل پهلوی

چند محصول میانی میلگرد آجدار

محصولات میانی میلگرد آجدار شامل خاموت، سنجاقی (برای ایجاد اتصالات بین میلگردها)، رکابی (برای تقویت نقاط خاص سازه)، عصایی (برای افزایش ارتباط بین میلگردها)، و زیگزاگ (برای تقویت مناطق خاص سازه) می‌باشند.

قیمت میلگرد آجدار

 

مواردی که قیمت میلگرد آجدار را تحت تأثیر قرار می‌دهند:

برند و تولید کارخانه:

انتخاب برند و کارخانه‌ای که از مواد باکیفیت استفاده می‌کنند و یا منابع خودشان را تأمین می‌کنند، می‌تواند تأثیرگذار باشد.

قیمت جهانی فلزات و نرخ ارز:

نوسانات در قیمت‌های جهانی فلزات و ارز می‌تواند قیمت میلگرد را تحت تأثیر قرار دهد.

مشخصات فنی:

تغییرات در نوع و ابعاد میلگرد، می‌تواند بر قیمت آن تأثیرگذار باشد.

هزینه‌های انبارداری و ارسال:

هزینه‌های جانبی مانند انبارداری و حمل و نقل نیز باید در نظر گرفته شوند.

درباره شرکت ریل پارس صنعت :

شرکت صنعتی ریل پارس صنعت به عنوان نخستین واردکننده ریل های جرثقیل سقفی(تیپA) در کشور و نخستین ارائه دهنده ریل های داخلی ذوب اهن به خارج از کشور است که فعالیت خود را از ۳۰ سال پیش آغاز کرد. این شرکت دارای بیش از چهار انبار فعال در استان تهران است و امکان ارسال بار به تمامی نقاط کشور را دارد.

ریل پارس صنعت توانسته است در طول این ۳۰سال سابقه به کلیه معادن کشور، شرکت های سنگبری کشور، شرکت های تولیدی بدون واسطه و با نازل ترین قیمت و بالاترین کیفیت خدمات ارائه نماید.

بیشتر بدانید : ریل قطاری

شرکت ریل پارس صنعت فعال در زمینه های؛ واردات تخصصی ریل های جرثقیلی، معدنی، سنگبری، سندان، تاورکرین، خشک کن به صورت نو و استوک می باشد. همچنین دارای مجوز فروش ریل های سبک و سنگین است.

با ما در تماس باشید:

۰۹۱۲۶۰۴۶۰۵۷ علیرضا عقلی

۰۹۱۲۲۱۸۹۸۸۲ علیرضا دشتبان

02144573867 دفتر شرکت

آدرس تهران رباط کریم شهرک صنعتی ده حسن

info@railpaars.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *