استاندارد ریل فولادی

استاندارد ریل فولادی

هر ریل ساخته شده باید دارای استاندارد هایی بر اساس نوع کاربرد، بر اساس بار محوری اعمال شده به مسیر و سرعت وسیله نقلیه در مسیر باشد. به عنوان مثال فولاد UI360 در ایران برای بار محوری ۲۵ تن استفاده می شود. در واقع کشورهای مختلف اولویت های متفاوتی برای ساخت راه آهن دارند که برخی از آنها جهانی هستند. مهمترین استانداردهای جهانی برای ساخت راه آهن عبارتند از:
استاندارد اروپایی یا نوع S
استاندارد روسی یا نوع R
استاندارد ژاپنی یا نوع JIS

ریل ها با استانداردهای مختلفی تولید می شوند. یکی از استانداردهای کاربردی استاندارد اروپایی است که برای تیپ S قابل استفاده است. نوع R مخفف استاندارد روسی است، نوع JIS استاندارد ژاپنی است. در هر یک از این استانداردها روش های تولید و عملیات حرارتی مورد استفاده متفاوت است. در ادامه به چند نوع از تیپ‌ های مهم در ریل راه آهن پرداخته می شود. تیپ‌ UIC60 در پروژه های راه آهن شهری استفاده می شود. نوع S54 در مترو های با تلرانس ۱۴ تن و نوع S49 در قطارهای با تلرانس ۸ تا ۱۰ تن استفاده می شود.

ریل های R و S شناخته شده ترین ریل ها هستند و به دلیل ماهیت آنها فروش و استفاده بیشتری نسبت به سایرین دارند. در کنار این حروف عددی از دو رقم استفاده شده است که نشان دهنده وزن ریل در هر متر و همچنین نشان دهنده استحکام ریل است. هدف این ریل ها تقریباً یکسان است، بیشتر برای قطارهای بین شهری و مترو استفاده می شوند. اما این دو نوع استاندارد شکل هندسی متفاوتی دارند. سطح مقطع ریل از نظر کف، ارتفاع، بال و قوس می تواند ابعاد مختلفی داشته باشد. لازم به ذکر است که گاهی در ساخت این تیپ‌ ها از آلیاژهای مختلف استفاده می شود.

اشتراک گذاری:

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در pinterest
Pinterest

جدیدترین مطالب

خبرنامه

برای اطلاع از بروزرسانی ها در خبرنامه ما مشترک شوید

گالری